czwartek, 6 czerwca 2013

SKOK w Wołominie sponsorował wielki piknik militarno-historyczny "Ursynowski Dzień Cichociemnych"





Ostatni majowy weekend upłynął w aglomeracji warszawskiej pod znakiem Cichociemnych. Na przedpolu góry Trzech Szczytów odbył się sponsorowany przez SKOK Wołomin wielki piknik militarno-historyczny „Ursynowski Dzień Cichociemnych”. W Kruszu pod patronatem „Dobrego Znaku” odbył się III Bieg Cichociemnych.

W niedzielne południe w stolicy, w pobliżu planowanej kopii ścieżki treningowej Cichociemnych z Largo House w Wielkiej Brytanii i parku ich imienia, gościliśmy Cichociemnych i ich rodziny, którzy z okazji Dorocznego Zjazdu Cichociemnych przyjechali z kraju i ze świata.

Cichociemni - kim byli?

W czasie II wojny światowej byli żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych, po klęsce Polski przedostali się do Anglii i tam zgłosili chęć do dalszej walki w okupowanym kraju. Zrzucano ich na spadochronach, byli przygotowani do walki z niemieckim okupantem oraz organizowania i szkolenia polskiego ruchu oporu w kraju. Ich zadania miały być wykonywane cicho i po ciemku - stąd właśnie nazwa Cichociemni. Decyzję o formowaniu pierwszej polskiej jednostki spadochronowej i podjęciu lotów do Polski podjął Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski 20 września 1940 r. Do służby w okupowanej Polsce zgłosiło się 2613 kandydatów. Do kraju zrzucono 344 spadochroniarzy, w tym 316 żołnierzy cichociemnych. Z 316 zginęło 112, w tym 9 podczas lotu lub skoku, a 84 zginęło w walce lub zostało zamordowanych przez gestapo. Na 9 wykonano po wojnie karę śmierci na podstawie wyroków sądów Polski Ludowej.

Gwoździem programu były skoki spadochronowe organizowane przez jednostkę GROM i Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. W ten sposób żołnierze oddali hołd swoim poprzednikom, walczącym na frontach II wojny światowej. Innych atrakcji i dobrej pogody nie brakowało. Na Piknik przybyło kilkanaście tysięcy osób. Można było zobaczyć przejazdy hummerami i quadami wojskowymi, pokazy wojskowe, policyjne i ratownicze, pokazy broni, uzbrojenia i wyposażenia, rekonstrukcje historyczne, zawody łucznicze. W południe rozpoczęła się terenowa gra miejska pn. „Cichociemni”. Na jej uczestników czekały zadania takie jak: musztra, ćwiczenie postaw strzeleckich oraz zadania przybliżające warunki działań Cichociemnych w okupowanej Polsce. Miłośnikom rozgrywek przypadł do gustu pokaz gry militarnej ASG (Airsoft Guns) oraz prezentacja dotycząca przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ASG. Na terenie parku dostępne było stanowisko profilaktyczne, a w nim liczne atrakcje dla dzieci.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz